UWAGA! Jesteś na starej wersji strony. Przejdź na nową wersję!

Strona Główna Oferta Promocje Galeria Linki Porady Kontakt


Tworzymy nowy dział na naszej stonie. Będziemy tu zamieszczać porady dla klientów i ciekawostki dotyczące towarów sprzedawanych przez naszą firmę.


Artykuł. Metr metrowi nierówny, czyli jak nie dać się oszukać.
Nadruki na blasze, czyli nie daj sobie wcisnąć innej blachy niż takiej za jaką płacisz.
Pomiary Dachów, czyli od czego zacząć.


Artykuł. Metr metrowi nierówny, czyli jak nie dać się oszukać.
Blachodachówka Major. Okno Fakro Niedawno w rozmowie przed zakupem dachu jeden z klientów stwierdził, że aby dowiedzieć się ile kosztuje blachodachówka, to trzeba zrobić doktorat z rodzaju metrów, w jakich sprzedawcy liczą. Inny klient zadał pytanie „dlaczego u was za metr jest drożej, a dach wyszedł taniej?” Na to pytanie spróbuję odpowiedzieć.

Coraz większy wybór na rynku blachodachówek i blach trapezowych, doprowadził do tego, że walka o klienta jest coraz ostrzejsza. Wiele firm oferuje podobne materiały, rzadko dając klientowi wybór. Z ceną nie można już wiele zejść, to trzeba przeliczyć na „niby” tańsze jednostki miary. Niestety dochodzi nawet do braku uczciwości ze strony firm lub sprzedawców. W jednej z firm na pytanie „w jakich metrach pan liczy blachę” sprzedawca odpowiedział „w takich, aby panu wystarczyło na dach”. Jest to odpowiedź niegrzeczna i wymijająca. Niektórzy nie wiedzą, w jakich metrach liczą, tylko podają cenę z cennika, a cenniki wymyślają spece od marketingu. Dobra reklama z „niby” super ceną niejednego zachęci.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie ceny jest wycena całości pokrycia dachowego. Cena metra kwadratowego nie odzwierciedla wartości blachy. Pojawiły się nowe jednostki miary.

Aby to zrozumieć weźmy przykład. Blachodachówka np. Major jest tłoczona ze wsadu 1,25m szerokości, po wytłoczeniu szerokość się zmniejsza do 1,183m, a gdy założymy jeden arkusz na drugi to po odjęciu zakładki zostaje 1,10m szerokości.
Teraz trzeba nam przykładowy dach. Załóżmy, że dach dwuspadowy na szerokość 12m i długość krokwi (długość blachy zamawiamy na wymiar) 5,20m. Dzieląc 12m (szerokość dachu) na 1,10m (szerokość efektywną arkusza) wychodzi nam w zaokrągleniu 11 arkuszy na jedną stronę. Na dwie strony dachu potrzebujemy 22 arkusze po 5,20m długości. 22 x 5,20 = 114,4 mb (metrów bieżących). 114,4 mb x 1,10 (szerokość krycia)= 125,84 mkw efektywnych. 114,4 mb x 1,183 (szerokość całkowita) = 135,34 mkw całkowitych. 114,4 mb x 1,25 (szerokość wsadu przed tłoczeniem) = 143,00 mkw blachy.
Jak widać liczba metrów bardziej zależy od tego, przez jaką szerokość pomnoży sprzedawca, a niekoniecznie od rzeczywistej wielkości dachu.

Blachodachówka Vega Ogromny wpływ na cenę blachodachówki ma sposób liczenia przez sprzedawcę, oraz czy cena jest podawana z VAT-em czy bez (brutto, czy netto). Wszędzie gdzie nie spojrzeć widzimy piękne reklamy z jeszcze ładniejszą ceną blachy. Tylko przy tak powiększonej liczbie przedstawiającej cenę trudno zauważyć drobny druk, który wyjaśnia za co jest ta cena (np. Mkw całkowity + Vat).

Wracając do naszego przykładu, która z cen wygląda najlepiej?:
a) 18,75 zł/mkw bl + Vat
b) 19,81 zł/mkw całk + Vat
c) 21,31 zł/mkw ef + Vat
d) 22,88 zł/mkw bl z Vatem
e) 23,44 zł/mb + Vat
f) 24,17 zł/mkw całk z Vatem
g) 26,00 zł/mkw ef z Vatem
h) 28,60 zł/mb z Vatem

Teraz rozwiązanie zagadki. Wszystkie podane ceny (od a do h) to jest ta sama cena. Trudno uwierzyć? Niejeden wolałby kupić za 18,75, bo 26,00 to jakaś strasznie droga. Manipulacja. Na reklamach najczęściej podawana jest cena b) ale coraz częściej spotyka się a). To już jest przegięcie, sprzedawać blachodachówkę podając cenę za metr kwadratowy przed tłoczeniem.

Wyjaśnienie: Zrobimy dwa wyliczenia, Jedno w cenie netto (+Vat), a drugie brutto (z Vatem):
114,4 mb x 23,44 = 125,84 mkw ef x 21,31 = 135,34 mkw całk x 19,81 = 143,00 mkw bl x 18,75 = w zaokrągleniu 2681,40zł.
Dodając do tego 22% Vat = 3271,10 zł.

A teraz od brutto:
114,4 mb x 28,60 = 125,84 mkw ef x 26,00 = 135,34 mkw całk x 24,17 = 143,00 mkw bl x 22,88 = w zaokrągleniu 3271,80zł.

Jesteśmy jedną z ostatnich firm w regionie, które podają cenę brutto (z VAT-em) za metr kwadratowy efektywny (krycia). Najważniejsza uwaga, żeby się nie dać nabić w butelkę. Za ten sam materiał, trzeba zapłacić podobną cenę w różnych firmach. Nikt cudów nie stworzy, nie sprzeda blachy za 70% ceny. Zamiast pytać ile kosztuje blacha NALEŻY zrobić wycenę całości, a jeszcze lepiej z akcesoriami. Akcesoria czasami kosztują więcej niż sama blacha na dach. Cena metra nie daje żadnej orientacji. Dopiero wycena kompletu daje pełen obraz kosztu pokrycia dachu.
Dobry sprzedawca doradzi, co jeszcze jest potrzebne, aby nakryć dach. Nie ma co się łudzić, że sąsiad zapłacił 3000zł taniej w innej firmie. A ile rzeczy musiał dokupić oddzielnie, tego już nie liczy.

Życzymy uczciwych sprzedawców i udanych zakupów.
Zapraszamy. DACHMIX Sp.J.

Powrót do góryNadruki na blasze, czyli nie daj sobie wcisnąć innej blachy niż takiej za jaką płacisz.
Na rynku jest ogromny wybór blach dachowych. Producenci prześcigują się w wytwarzaniu coraz nowych rodzajów blachodachówek. Bez przerwy słyszymy: blachy szwedzkie, niemieckie, fińskie. Jak rozpoznać z której huty, z jakiego koncernu pochodzi blacha. Nie dajcie się oszukać. Każdy liczący się producent oznacza swoje wyroby. Zwracajmy uwagę na te znaki. Często nie oznaczają tylko nazwy, ale również grubość blachy, czy warstwy antykorozyjnej.
A teraz kilka przykładów:
Nadruk na blasze
Arcelor Mittal, Podana jest data produkcji, niestety nie podano miejsca.


Nadruk na blasze
Arcelor Mittal, Ta blacha pochodzi z oddziału huty w Niemczech.


Nadruk na blasze
Arcelor Mittal, Ta blacha pochodzi z oddziału huty w Belgii.


Nadruk na blasze
Arcelor Mittal, Blacha niemiecka produkowana w Polsce.


Nadruk na blasze
Niestety walka o cenę czasami przekracza pewne granice. W tym przypadku Chińską. Niestety wiele blach z Korei, Chin, Tajwanu nie posiada wcale nadruków.


Nadruk na blasze
Corus.


Nadruk na blasze
Japan Cherry Yodogawa. Jedna z najlepszych blach na rynku. Nie dość, że zabezpieczeniem antykorozyjnym jest Alucynk 185, to twardość powłoki przewyższa wytrzymałością wiele droższych blach. W Polsce jest tylko trzy maszyny, które wytrzymują tłoczenie tej blachy. Gorąco polecamy.


Nadruk na blasze
RUUKKI, kiedyś Rautaruukki. Marka sama w sobie. Najbardziej ceniona blacha na rynku. Pochodzi z Finlandii. Doskonały stop stali i bardzo dobre powłoki gwarantują długowieczność. Gorąco polecamy. Nadruk na blasze
Nadruk na blasze
RUUKKI znakuje swoje produkty także z wierzchniej strony. Te nadruki pozwalają zidentyfikować dokładnie nie tylko rodzaj powłoki, ale model blachodachówki, grubość i wiele innych.


Nadruk na blasze
Thyssen Krupp. Blacha Niemiecka.


Nadruk na blasze
Thyssen Krupp. Blacha której zabezpiecznie antykorozyjne to Magnez Cynk (ZMg). Najczęściej posiada wydłużoną gwarancję perforacyjną. Polecamy.Nadruki traktujemy raczej poglądowo. Nawet najlepszemu producentowi zdarzy się czasami awaria maszyny drukującej. Czasami te nadruki są co kilka metrów i nie trafiają się na każdym arkuszu. Czasami bardzo ciężko je zauważyć, bo są schowane pod lakierem ochronnym na spodniej stronie.

UWAGA!!! Zawsze pytajcie sprzedawców, w jaki sposób są oznakowane ich towary.

Powrót do góryPomiary Dachów, czyli od czego zacząć.
Tomasz Soluch Większość pomiarów jest wykonywana, przez dekarza lub wykonawcę, dopiero niewielka część po trafieniu klienta do sklepu z materiałami budowlanymi, wykonywana jest przez pracownika hurtowni. Wydawać by się mogło że taki pomiar to bardzo prosta sprawa, ale myślą tak tylko ci, co nie musieli nigdy wspinać się na dach, lub balansować na szczycie dachu. Ale przejdźmy do pomiaru. Może go również wykonać w niektórych przypadkach, gdy dach jest prostej konstrukcji sam gospodarz domu lub inwestor.

W pracy i poza nią często się spotykam z zapytaniem, na jakim etapie budowy nowego domu można dokonać zakupu pokrycia dachowego, wtedy pytam na jakim etapie jest budowa. W najlepszym przypadku potencjalny klient trafia do firmy na etapie stawiania krokwi, i to już jest ten moment kiedy razem z cieślą lub dekarzem można zaplanować miejsca docięcia okapów, i wypusty dachu poza mury budynku, oraz dokonać pomiaru. Spora część firm zajmujących się pomiarami odmawia pomiaru z samych krokwi, ale nie jest to spowodowane możliwością popełnienia błędu, tylko w większości niewygodą pomiaru. Wiadome, że pomiar połaconego dachu jest łatwiejszy, ale mierząc krokwie możemy zaoszczędzić kilka dni z czasu realizacji zamówienia. Jest to ważne szczególnie jesienią, kiedy każdemu się spieszy, a pogoda nie jest zbyt pewna.

Ostatnimi czasy bardzo często spotykam się ze zjawiskiem, kiedy klient przyjeżdża do sklepu kilka razy w trakcie całej budowy i dopytuje się o promocje na dany kolor lub kształt pokrycia. Jest to bardzo dobra opcja, która sprawia że jesteśmy na bieżąco z cenami i ofertą w danej hurtowni. Jednak należy zwrócić uwagę na rodzaje metrów kwadratowych (metr metrowi nierówny) w jakich sprzedawcy podają ceny.

Następnym dość poważnym problemem poruszanym, w temacie pomiaru jest dokładność. Podczas pomiaru staram się jak najdokładniej odzwierciedlić rzeczywiste wymiary i przepisać je na kartkę z pomiaru, bardzo rzadko zdarza się że wtedy popełnia się błąd. Aczkolwiek wszystko się może zdarzyć i nawet najlepsi popełniają błędy, częściej zdarza się że zapominamy zmierzyć któregoś z wymiarów ale i wtedy jeżeli to możliwe to podpieramy się matematyką i twierdzeniami z trygonometrii, które często mają zastosowanie w naszej branży. Jeżeli to nie pomaga, to jedziemy drugi raz i sprawdzamy. Następnym etapem po pomiarze jest liczenie potrzebnych ilości towaru do danego dachu, w przypadku prostych dachów bez żadnych komplikacji liczenie jest dość proste i nie powinno wprawionemu sprzedawcy zająć zbyt wiele czasu, gorzej jest ze skomplikowanymi jakich teraz nie mało dachami, te wymagają poświęcenia im trochę więcej uwagi i pracy. Dużo firm stosuje do liczenia tego typu dachów specjalnych programów komputerowych, które rzekomo mają szybciej i dokładniej zliczać potrzebne ilości blachy i akcesoriów. Niestety programy komputerowe najczęściej liczą za dużo blachy. W naszej firmie pozostajemy jednak, przy starszym sprawdzonym sposobie na dokładne liczenie dachów, rysujemy rzut dach na bloku milimetrowym i dzielimy go na arkusze oraz liczymy potrzebne akcesoria, zazwyczaj po narysowaniu i policzeniu potrzebnego pokrycia ostrzegamy klienta, że lepiej jak zostanie troszke niż ma zabraknąć, wiec do ilości trzeba zachować tolerancje.
Vega Bardzo często słyszymy jak klienci, wypowiadają się o jakości wykonanej pracy, i często poruszają temat zaufania co do wykonania zgodnie ze sztuką dekarską i praktyką użytkowania, i w tym przypadku służymy radą dla naszych klientów tak obecnych jak i przyszłych. Gdy powraca do nas zadowolony klient, zbieramy informacje na temat wykonawców i materiałów jakie zostały zastosowane podczas budowy czy remontu. Pozwala nam to, na jeszcze lepsze interpretowanie możliwości zastosowań produktów. Przechodzimy w tym celu szkolenia dzięki którym znamy większość odpowiedzi na zadawane pytania. Ważnym elementem przy współpracy między pracownikiem a wykonawcą, jest możliwość łatwego i szybkiego kontaktu oraz przyjazdu do miejsca, czyli sklepu w którym dostaną wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria do pracy przy dachu. Bardzo ważną sprawą z tym związaną jest zaufanie do produktów których będzie używał przysłowiowy „Majster”, a co się z tym wiąże? Jakość wykonywanej pracy. Dlatego zachęcamy zazwyczaj aby przy wycenach byli także obecni wykonawcy, i mogli państwu podpowiedzieć jakie materiały polecają, a których należy się wystrzegać, bo nikt inny jak wykonawca nie doradzi lepiej mając za sobą zazwyczaj lata praktyki. Oczywiście pracownicy naszej firmy zobowiązują się do jak największej rzetelności w wykonywanych obowiązkach i profesjonalnym doradztwie podczas zakupów w naszym sklepie, jeśli trafiamy na jakieś trudności w związku z zamawianym towarem to staramy się konsultować z osobami bardziej kompetentnymi w danej dziedzinie. W większości przypadków są to nasi dostawcy, często bezpośredni producenci jak i dystrybutorzy na nasz region.

Jak widać od prawidłowo wykonanego pomiaru, zależy czy wystarczy materiału na nakrycie dachu, dlatego zalecamy powierzenie tego zadania wykwalifikowanej ekipie dekarskiej, lub profesjonalnemu sprzedawcy.

Tomasz Soluch


Powrót do góry