tomeks02Większość pomiarów jest wykonywana, przez dekarza lub wykonawcę, dopiero niewielka część po trafieniu klienta do sklepu z materiałami budowlanymi, wykonywana jest przez pracownika hurtowni. Wydawać by się mogło że taki pomiar to bardzo prosta sprawa, ale myślą tak tylko ci, co nie musieli nigdy wspinać się na dach, lub balansować na szczycie dachu. Ale przejdźmy do pomiaru. Może go również wykonać w niektórych przypadkach, gdy dach jest prostej konstrukcji sam gospodarz domu lub inwestor.

W pracy i poza nią często się spotykam z zapytaniem, na jakim etapie budowy nowego domu można dokonać zakupu pokrycia dachowego, wtedy pytam na jakim etapie jest budowa. W najlepszym przypadku potencjalny klient trafia do firmy na etapie stawiania krokwi, i to już jest ten moment kiedy razem z cieślą lub dekarzem można zaplanować miejsca docięcia okapów, i wypusty dachu poza mury budynku, oraz dokonać pomiaru. Spora część firm zajmujących się pomiarami odmawia pomiaru z samych krokwi, ale nie jest to spowodowane możliwością popełnienia błędu, tylko w większości niewygodą pomiaru. Wiadome, że pomiar połaconego dachu jest łatwiejszy, ale mierząc krokwie możemy zaoszczędzić kilka dni z czasu realizacji zamówienia. Jest to ważne szczególnie jesienią, kiedy każdemu się spieszy, a pogoda nie jest zbyt pewna.

Ostatnimi czasy bardzo często spotykam się ze zjawiskiem, kiedy klient przyjeżdża do sklepu kilka razy w trakcie całej budowy i dopytuje się o promocje na dany kolor lub kształt pokrycia. Jest to bardzo dobra opcja, która sprawia że jesteśmy na bieżąco z cenami i ofertą w danej hurtowni. Jednak należy zwrócić uwagę na rodzaje metrów kwadratowych (metr metrowi nierówny) w jakich sprzedawcy podają ceny.

Następnym dość poważnym problemem poruszanym, w temacie pomiaru jest dokładność. Podczas pomiaru staram się jak najdokładniej odzwierciedlić rzeczywiste wymiary i przepisać je na kartkę z pomiaru, bardzo rzadko zdarza się że wtedy popełnia się błąd. Aczkolwiek wszystko się może zdarzyć i nawet najlepsi popełniają błędy, częściej zdarza się że zapominamy zmierzyć któregoś z wymiarów ale i wtedy jeżeli to możliwe to podpieramy się matematyką i twierdzeniami z trygonometrii, które często mają zastosowanie w naszej branży. Jeżeli to nie pomaga, to jedziemy drugi raz i sprawdzamy. Następnym etapem po pomiarze jest liczenie potrzebnych ilości towaru do danego dachu, w przypadku prostych dachów bez żadnych komplikacji liczenie jest dość proste i nie powinno wprawionemu sprzedawcy zająć zbyt wiele czasu, gorzej jest ze skomplikowanymi jakich teraz nie mało dachami, te wymagają poświęcenia im trochę więcej uwagi i pracy. Dużo firm stosuje do liczenia tego typu dachów specjalnych programów komputerowych, które rzekomo mają szybciej i dokładniej zliczać potrzebne ilości blachy i akcesoriów. Niestety programy komputerowe najczęściej liczą za dużo blachy. W naszej firmie pozostajemy jednak, przy starszym sprawdzonym sposobie na dokładne liczenie dachów, rysujemy rzut dach na bloku milimetrowym i dzielimy go na arkusze oraz liczymy potrzebne akcesoria, zazwyczaj po narysowaniu i policzeniu potrzebnego pokrycia ostrzegamy klienta, że lepiej jak troszkę zostanie niż ma zabraknąć, wiec do ilości trzeba zachować tolerancje.

Bardzo często słyszymy jak klienci, wypowiadają się o jakości wykonanej pracy, i często poruszają temat zaufania co do wykonania zgodnie ze sztuką dekarską i praktyką użytkowania, i w tym przypadku służymy radą dla naszych klientów tak obecnych jak i przyszłych. Gdy powraca do nas zadowolony klient, zbieramy informacje na temat wykonawców i materiałów jakie zostały zastosowane podczas budowy czy remontu. Pozwala nam to, na jeszcze lepsze interpretowanie możliwości zastosowań produktów. Przechodzimy w tym celu szkolenia dzięki którym znamy większość odpowiedzi na zadawane pytania. Ważnym elementem przy współpracy między pracownikiem a wykonawcą, jest możliwość łatwego i szybkiego kontaktu oraz przyjazdu do miejsca, czyli sklepu w którym dostaną wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria do pracy przy dachu. Bardzo ważną sprawą z tym związaną jest zaufanie do produktów których będzie używał przysłowiowy „Majster”, a co się z tym wiąże? Jakość wykonywanej pracy. Dlatego zachęcamy zazwyczaj aby przy wycenach byli także obecni wykonawcy, i mogli państwu podpowiedzieć jakie materiały polecają, a których należy się wystrzegać, bo nikt inny jak wykonawca nie doradzi lepiej mając za sobą zazwyczaj lata praktyki. Oczywiście pracownicy naszej firmy zobowiązują się do jak największej rzetelności w wykonywanych obowiązkach i profesjonalnym doradztwie podczas zakupów w naszym sklepie, jeśli trafiamy na jakieś trudności w związku z zamawianym towarem to staramy się konsultować z osobami bardziej kompetentnymi w danej dziedzinie. W większości przypadków są to nasi dostawcy, często bezpośredni producenci jak i dystrybutorzy na nasz region.

Jak widać od prawidłowo wykonanego pomiaru, zależy czy wystarczy materiału na nakrycie dachu, dlatego zalecamy powierzenie tego zadania wykwalifikowanej ekipie dekarskiej, lub profesjonalnemu sprzedawcy.

Tomasz Soluch