Blachodachówka

Balachodachówka vega
Blachodachówka

Blachodachówka to w dzisiejszych czasach najbardziej popularne pokrycie dachowe. Dostępne z różnych blach, w
wielu kształtach i kilkudziesięciu kolorach. Wyglądem zbliżone do dachówki ceramicznej.

Zalety

Wygląd – nawet skromny budynek, którego dach pokryjemy blachodachówką nabierze stylu i elegancji.
Lekkość – średnia waga mkw blachy nie przekracza 5kg. Pozwala to na zbudowanie lżejszej i tańszej konstrukcji jak również doskonale nadaje się na remontowane dachy na których pozostaje stara więźba.
Dla porównania, mkw dachówki waży ok 45kg.
Zmniejszony efekt rozszerzalności termicznej stali – dzięki przetłoczeniom, blachodachówka nie ulega tak dużym zmianom długości pod wpływem temperatury.
Cena – stosunek ceny do jakości. Także cena robocizny jest o wiele niższa. Porównując do wykonania dachu np. z dachówki ceramicznej, lub gontu bitumicznego, cena kompletnego pokrycia spada nawet 50%.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze blachodachówki

Rodzaj powłoki– połysk mniej zatrzymuje brud, ale grubość powłoki zazwyczaj jest cieńsza (25mikronów), mat ma grubszą powłokę (co najmniej 35 mikronów).
Grubość blachy– 0,50 mm to minimum, a właściwie grubsze nie nadają się na blachodachówkę. Zbyt cienka nie będzie miała wytrzymałości na obciążenia np. śniegu.
Huta z jakiej blacha pochodzi – jest wielu producentów wsadu, np. Arcelor, Thyssen Krupp, SSAB, Yodogawa, Voestalpine i wiele innych. Należy unikać nieznanych marek a w szczególności wyrobów z Chin, Korei i Tajwanu.
Jakość maszyny tłoczącej jest nawet ważniejsza od rodzaju blachy. Dobra maszyna nie powoduje przeciągnięć na przetłoczeniach. Jakość maszyny można określić po wyglądzie przetłoczeń na blachodachówce. Nawet najlepsza blacha może zostać zniszczona przez zużytą maszynę.

Blachodachówki różnych producentów oferowane w naszej firmie, można obejrzeć w naszej galerii ,oraz na stronach producentów.

Blacha trapezowa

WAT T-18 ECO 3005 STD
Blacha trapezowa

Blachy Trapezowe występują w różnych kształtach i wysokościach fali. Podobnie jak blachodachówka, występuje w kilkudziesięciu kolorach. Od T6 do nawet T125. Bardzo duży wybór daje szerokie możliwości zastosowania.
Dzielimy je na:

Elewacyjne T6, T8. Mają zastosowanie szczególnie na sufity, podbitki i ściany.

Dachowe od T12 do T35. W tych profilach szczególną rolę odgrywa sztywność i dobra zakładka z rowkiem kapilarnym lub rantem zbierającym.

Konstrukcyjne powyżej T40. Najczęściej z grubszej blachy. Do wykorzystania w przemyśle i na różnego rodzaju hale oraz magazyny.

Panel dachowy

Panel dachowy

Blachy panelowe, inaczej blachy na rąbek stojący. Podobnie jak blachodachówki, można je zamówić w kilkudziesięciu kolorach i z kilku rodzajów blach. Występują w dwóch szerokościach, ale najczęściej klienci wybierają 50cm. Mają zastosowanie najczęściej na obiektach zabytkowych, ale również w nowym budownictwie. Niestety nie jest to najtańszy sposób nakrycia dachu, ale efekt końcowy do złudzenia przypomina te stare dachy, które prawdziwi dekarze zakuwali z blachy płaskiej. Idealne dla budynków w starym stylu, np.  dworek.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna

Jedno z najstarszych i zarazem najcięższych pokryć dachowych stosowanych w tradycyjnym budownictwie. Są one niepalne i bardzo odporne na zmiany warunków atmosferycznych. Pokrycie z dachówek ceramicznych jest stosunkowo ciężkie, więc może wymagać odpowiedniego zaprojektowania więźby dachowej. Ewentualną zmianę pokrycia (na przykład z pokrycia lżejszego na dachówki, a nawet zmianę rodzaju dachówek) trzeba zawsze skonsultować z konstruktorem. Dzięki znacznej masie pokrycie z dachówek dobrze tłumi odgłosy deszczu i hałas zewnętrzny.

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny to kawałki papy bitumicznej z rdzeniem z włókna szklanego. Jest on niezwykle lekki dzięki czemu nie obciąża więc zbytnio konstrukcji dachu. Dostępny jest w wielu kolorach i kształtach. Bardzo dobrze wygląda na altanach i wiatach.